Cellino friad i domstol – Hoppla Kerstin :)
-
Leeds så klart! on: 9 maj, 2016 kl. 22:30 #4885
Leeds United chairman Massimo Cellino has been acquitted on appeal for failing to pay VAT on a Range Rover imported into Italy from the USA.
He was found guilty of tax evasion by a court in his home country last June.
The ruling led to him being disqualified from involvement with Leeds under the Football League’s owners’ and directors’ test.
His ban was deferred and the Football League will now discuss the matter at Thursday’s board meeting.
Leeds så klart! on: 9 maj, 2016 kl. 23:02 #4886Vad ska FA göra nu?
Dömd av FA , men det är ju civil domstol som dömer civilrättsligt – inte FA.
Vad ska pöbeln göra då? Be om ursäkt? 😉Jag är säker på att Cellino har fixat och trixat som en sann italienare, men i detta fall tycker jag det är kul att både FA och pöbeln får en smäll på näsan.
Leeds så klart! on: 9 maj, 2016 kl. 23:09 #4889WMOT,
Bra att det blev en lagändring.
Att tvingas betala 40000 euro i skatt för en sketen Range Rover är hutlöst – ja, rent av omänskligt 🙂Leeds så klart! on: 9 maj, 2016 kl. 23:26 #4891Kan säkert vara straffpålägg inkluderat.
Jag försökte bara skoja till det. Ursäkta…;)Leeds så klart! on: 9 maj, 2016 kl. 23:46 #4894För herr Torrboll 😉
In June, Mr Cellino was found guilty by a Court in Sardinia of an offence under Italian tax legislation relating to the non-payment of VAT on the importation of a Land Rover vehicle. This resulted in a fine of €40,000 and the confiscation of the vehicle in question.
40000 euro i böter och konfiskerad bil.
Böterna gäller inte längre, och bilens ska lämnas tillbakaSka vi gissa på att momsen var på 5000-10000 euro om han hade gjort rätt för sig dag 1 ?
Så han struntar i det och riskerar att åka på böter. Vilket han sen gör och detta överklagar han. Ingen vild gissning heller att han vetat om en lagändring var på gång och mycket riktigt blev det så och därför upphävs domen och böterna.
Så vad är vinsten i allt detta ? Summan på momsen han slapp betala är det enda jag kan se. Sorry men det imponerar inte på mej iaf men så är jag också en torrboll.
Jag ser bara en ren förlust i anseende för honom själva och iom det Leeds Uniteds namn dragit i skiten tack vare hans privata affärer.
Jag kanske är förbannat tråkig men nån ursäkt från mej får han inte. Han må vara friad tack vare trix men jag kan bara se en oerhört korkad rik människa så borde kunnat undvika hela denna saga. Och detta är bara en av många.
Robin Persson on: 10 maj, 2016 kl. 00:16 #4897Undra vad våra/cellinos rättegångskostnader hamnar på denna säsong…
Leeds så klart! on: 10 maj, 2016 kl. 00:29 #4898Sir Rob,
Det är inte Bates vi pratar om.
Leeds betalar inte för Cellinos rättegångar i Italien.
Jag har inte läst någonstans att Leeds betalar för FA-dispyterna, men det behöver inte nödvändigtvis innebära att så är fallet.sportcarl1 on: 10 maj, 2016 kl. 01:31 #4902Cellino friad, ja då vet jag en som inte är glad och säkert ber till högre makter att han fälls av FA istället
Var ner i Italien o kollade fotbolls VM 90.
Köpte biljett till Skottland matchen a 750 Kr i en resebyrå.
Ägare var gift med en svenska som givetvis vill bjuda på 11 kaffe.
Då fick man en liten inblick i det italienska systemet.
Till saken. Hennes svåger hade åxå en firma av något slag o hade glömt att betala en avgift/skatt på runt 6000 kr
Fick ingen påminnelse. Får inte det i Italien.
Efter 10 månader så fick han ett inbetalningskort på 100 000 kr att betala pga att han hade missat den första räkningen. Så funkade det då 1990. Summorna var givetvis i lire men jag har räknat om till Skr.Klubben har inget klart för sommaren men Cellino har ej bråttom utan skall ha ett styrelse sammanträde den 18:e maj. Vilken styrelse förresten , GFH dyker väl inte upp och Cellino behöver nu hjälp av någon annan som rusar till shopen rätt över gatan och köpet CUF då hans son har hoppat av/ fått sparken.. Cellino vill nog gärna få till det att det var han som tog upp oss om vi kommer i PL. Jag säger att vi går upp i PL trots Cellino. Kommer att glömma Massimos behandlingar av McDermott. Redfearn,Ward och nu Evans. Har en fin flaska Glenn Fiddish Single malt. Den skall drickas ur snabbt om Cellino säljer
” Now I need to know from the shareholders what programme they want from me for next season. Believe me, I’m not ready at this moment to give any answer. I need one or two weeks to cool down and focus
better ”Vad säger ??
En parodi ??
Vad som behöver göras när säsongen 15/16 är slut o tills nästa säsong startar , borde väl vara spikat för flera månader sedan.Leeds så klart! on: 12 maj, 2016 kl. 12:16 #4941Det kan ju också betyda att Cellino sätter press på GFH – en press med syftet att få svar på deras vilja att investera.
En tyst minoritetsägare som inte vill investera kan knappast vara önskvärt.
Det innebär bara en fortsatt snålskjuts på majoritetsägarens bekostnad.
Ovan är en spekulation från min sida, men i slutändan blir den stora förloraren oavsett skäl till denna tidsfördröjning klubben (som vanligt). -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.