Varje säsong anordnar LUSS ett antal medlemsresor till England där vi åker och ser Leeds United. Allt handlar dock inte bara om Leeds och fotboll, utan vi åker också på rugby, shoppar, spelar bowling eller gör utflykter till närliggande städer och byar för att nämna några saker. Våra resor brukar bli ett minne för livet, så tveka inte att följa med och bli en del av den härliga svenska Leeds-familjen!
Denna säsong ser vi mötena med Bristol City den 24:e november och Reading den 27:e november, båda hemma på Elland Road. Det går givetvis bra att följa med och bara se en av matcherna.
Deadline för anmälan: 10:e november.
1. Boka flyg
Enklaste sättet att ta sig till Leeds är med direktflyg till Manchester. Dit flyger både SAS och Norwegian från Arlanda, Landvetter och Kastrup och priserna brukar vara snarlika bolagen mellan. Från Manchester Airport tar man sedan tåget till Leeds, en resa som tar cirka 1 timme. Tågbiljetter kan köpas på thetrainline i förväg för att spara några kronor, men det går även utmärkt att lösa dessa väl på plats.
Nederländska KLM flyger till Leeds/Bradford Airport från Arlanda, Linköping samt Växjö, men då får man räkna med en kortare mellanlandning i Amsterdam.
Easyjet brukar kunna ha bra priser från Kastrup till Manchester.
Ryanair flyger ofta billigt till Stanstead London och därifrån kan man faktiskt åka tåg till Leeds på ca 3 timmar. Dock så får man räkna med ett tågbyte i Peterborough eller Doncaster. Se till att köpa tågbiljetter i förväg om du väljer detta alternativ, annars kan du lätt gå miste om flera hundra kronor.
2. Boka hotell
Vi har inte längre något krav på valet av hotell, men merparten av våra medlemmar brukar bo på Jurys Inn under medlemsresan. Glöm inte att fylla i koden “FOOTBALL2” vid bokning via Jurys hemsida för att få ett lite bättre pris samt en välkomstdrink i baren. Priserna som gäller (frukost inkluderad) är då följande:
- Dubbelrum £44,50 p/p
- Trippelrum £33 p/p
Vill man bo på ett annat hotell rekommenderas att man tar en titt på Booking och gör en sökning på Leeds. Staden har mängder med hotell i olika prisklasser att erbjuda.
3. Anmäl er till oss
När bokning av flyg och hotell är klar kontaktar ni Robin på resa@luss.se och meddelar vilka som är klara för resan. Glöm inte att lösa medlemskap i supporterklubben om ni skall följa med.
4. Matchbiljetter
Man får givetvis köpa matchbiljetter själv via Leeds hemsida om man vill det, men tänk då på att det krävs ett medlemskap i Leeds United.
Vill man ha hjälp med att köpa matchbiljetter kontaktar man LUSS biljettansvarige Steen Hansen på biljett@luss.se och uppger om man vill köpa till ena eller båda matcherna. Biljetterna kommer sedan att dimpa ned i er brevlåda ca 1 veck före avresa. Glöm inte att ange ålder och om ni vill stå/sitta.
Anmälda till medlemsresan
- Steen Hansen, Finspång /2 matcher
- Ninna Leo, Finspång /2 matcher
- Emil Leo, Finspång /2 matcher
- Andreas Leo, Tvååker /2 matcher
- Conny Augustsson, Varberg /2 matcher
- Tommy Ung, Skellefteå /2 matcher
- Kevin Ung, Skellefteå /2 matcher
- Victor Brandt, Uppsala /2 matcher
- Håkan Brandt, Karlstad /2 matcher
- Gustav Sundqvist, Stockholm /1 match
- Leila Sundqvist, Stockholm /1 match
- Fredrik Karlsson, Västerås /1 match
- Gustav Tapper, Västerås /1 match
- Bengt Persson, Kiruna /2 matcher
- Christer Gustafsson, Falköping /2 matcher
- Helene Gustafsson, Falköping /2 matcher
- Anu Axelsson, Västerås /2 matcher
- Hans Axelsson, Västerås /2 matcher
- Robert Pekkari, Kiruna /2 matcher
- Patrik Reveron, Karlskoga /2 matcher
- Tobias Söderqvist, Karlskoga /2 matcher
- Sebastian Vennersten, Örebro /2 matcher
- Lars Vennersten, Örebro /2 matcher
- Anki Hessel-Vennersten, Örebro /2 matcher
- Andreas Högberg, Örebro /2 matcher
- Robin Persson, Hofors /2 matcher
- Vanja Grönnebäck, Hofors /2 matcher
- Mats Andersson, Malmö /2 matcher
- Jan Strömberg, Malmö /2 matcher
- Patrick Sjöborg, Svedala /1 match
- Mats Rudlund, Linköping /2 matcher
- Lars Hansson, Eslöv /2 matcher
- Eva Hansson, Eslöv /1 match
- Jörgen Riex, Rydebäck /2 matcher
- Lotta Riex, Rydebäck /1 match
- Tomas Rappo, Västerås /2 matcher
- Peter Johansson, Göteborg /2 matcher
- Michael Karlsson, Göteborg /2 matcher
- Sonny Karlsson, Göteborg /2 matcher
- Hans Jensander, Göteborg /2 matcher
- Anders Olofsson, Göteborg /2 matcher
- Mats Wiberg, Gävle /2 matcher
- Ronald Ericson, Sandviken /2 matcher
- Urban Enarsson, Gävle /1 match
- Michael Ahlgren, Lerum /2 matcher
- Larsing Andersen, Scunthorpe /2 matcher
- Mats Hellqvist, Trollhättan /2 matcher
- Per Ivarsson, Trollhättan /2 matcher
- Stefan Rådberg, Kungsgården /2 matcher
- Janet Rådberg, Kungsgården
- Frida Bergman, Kungsgården
- Mats Petersson, Älvdalen /2 matcher
- Bo Bergman, /2 matcher
- Barbro Gustafson, /2 matcher
- Mats Bergqvist, /2 matcher
- Una Käck, /2 matcher
- Linus Heimfors, Kalmar /2 matcher
- Magnus Gunnarsson, Kalmar /2 matcher
- Mikael Broolin, /1 match
- Carl Broolin, /1 match
- Charlotte Brooling, /1 match
- Johan Hillerius, Uppsala /1 match
- Andreas Karlsson, Nybro /2 matcher
- Tony Björkenvall, Kiruna /2 matcher
- Emma Lund, Kiruna /2 matcher
- Jakob Nylund, Vasa /1 match
- Bengt ZZ Mogefalk, Uddevalla /2 matcher
- Sven Åkerdal, Växjö /2 matcher
- Alexander Olsson, / 1 match
- Åsa Olsson, /1 match
- Kenneth Olsson, /1 match
Hej,jag skulle vilja ha hjälp med 2st biljetter Leeds-Ipswich, Leeds-Nottingham.totalt 4st 24 och 27 okt.Med:nr:361
Hej! Mejla Steen på biljett@luss.se så fixar han det åt dig! 🙂
Med vänliga hälsningar
Robin
Till vem anmäler man sig för medlemsresan?
Till mig (Robin) på resa@luss.se 🙂
Det är rätt många som har anmält sig till lussresan som inte har meddelat mig att de ska biljetter!!!!
Utan att göra det får man ju inga, jag kan ju inte gissa mig till om man vill sitta eller stå, vilken adress biljetterna ska skickas och mobilnummer för betalning.
Att anmälda sig till Robin för resan är inta samma sak som att automatiskt inbär biljetter, det finns flera som anmält sig som köper egna biljetter!
Hejsan!
Har ni tänkt ordna någon resa i vår oxå?
// A-K
Va kul det ska bli åka till Leeds
vi är 72 anmälda eftersom Jocke åker också